Sanal Makine Nedir?

Sanal Makine Nedir? Nasıl Çalışır?

Sanal makine bilgisayar biliminde programları gerçek bir bilgisayar gibi çalıştıran mekanizmaların yazılım uyarlamasıdır.Sanal Makine,işletim sistemi ile bilgisayar platformu arasında bir sanal ortam oluşturur ve bu sanal ortam üzerinde yazılımların çalıştırılabilmesine olanak sağlar.

Sanal makineyi, gerçek bir bilgisayar gibi düşünebiliriz gerçek bir bilgisayar gibi hareket eder ve bunu bir dosya üzerinden yapar. Bu dosyaya da görüntü olarak isimlendirilir. Diğer bir deyişle, sanal makine bilgisayar içinde başka bir bilgisayar oluşturur. Herhangi bir program gibi bir pencere içinde çalıştırılan sanal makine, son kullanıcılara konak işletim sisteminde elde edeceğiyle aynı deneyimi sunar. Sanal makine, korumalı bir alana alınarak sistemin geri kalanından ayrılır. Bu şekilde, sanal makinedeki yazılımlar dışarı kaçamaz ve bilgisayarın kendisi üzerinde değişiklikler yapamaz. Böylece sanal makineler, beta sürümleri dahil olmak üzere işletim sistemlerini test etmek, virüs bulaşan verilere erişmek, işletim sistemi yedeklemeleri oluşturmak, yazılım ve uygulamaları esas olarak kullanılmak üzere tasarlanmadıkları işletim sistemlerinde çalıştırmak için ideal bir ortam oluşturur.


Birden çok sanal makine aynı anda aynı fiziksel bilgisayarda çalışabilir. Sunucularda, birden çok işletim sistemi hiper yönetici adı verilen bir yazılım tarafından yönetilerek yan yana çalıştırılır. Masaüstü bilgisayarlarda, genelde bir işletim sistemi diğer işletim sistemlerini program pencereleri içinde çalıştırır. Her sanal makine CPU, bellek, sabit sürücü, ağ arabirimi ve diğer cihazlar gibi kendi sanal donanımını sağlar. Sanal donanım, fiziksel makinedeki gerçek donanıma eşlenir. Böylece fiziksel donanım sistemlerine ve bunların bakımına duyulan gereksinim azaltılarak maliyet daha düşük olur.

Sanal Makinenin Faydaları

1. Birçok İşletim Sistemini Deniyebilirsiniz

Kişişel bilgisayarlarımızda bir çoğumuz windows işletim sistemi kullanırız. Yeni işletim sistemlerini öğrenmek ya da merak etmek amacıyla kullanmak istiyebiliriz. Bunun için her seferinde kendi işletim sistemimizi değiştirmek yerine sanal makine kullanarak farklı işletim sistemlerini sanal makinemiz üzerinden deniyebiliriz. Üstelik sanal makine üzerindeki işlemleriniz bilgisayarınız üzerinde olumsuz bir etki oluşturmayacağından gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

2. Kendi Sisteminiz Üzerinde Çalışmayan Uyumsuz Yazılımları Deniyebilirsiniz.

Bazı yazılımlar her işletimi ile uyumlu çalışmayabiliyor . Bu tür yazılımlara ihtiyaç duyduğunuzda ya da denememiz gerektiğinde yapmanız gereken şey, bu yazılımın uyumlu olduğu işletim sistemini veya sürümünü yüklemek olacaktır.Bunun içinde en ideal çözüm olan sanal makine imdadımıza yetişiyor.

3. Bilgisayarınıza Zarar verebilecek Dosyaları Deniyebilirsiniz.

Sanal bir makine kullandığınızda, güvenlik konusunda daha rahat olabilirsiniz. Açmanız durumunda bilgisayarınıza zarar verebileceğini düşündüğünüz dosyaları sanal bir ortamda rahatlıkla açabilirsiniz. Böylelikle dosyanın zararlı olup olmadığını sanal makineniz üzerinden öğrenebilirsiniz.

4. Yedekleme Görüntüsü Oluşturabilirsiniz.

Sanal makineler, isteğe bağlı olarak anında geri yüklenebilen ve sistem düzeyinde yedekleme görüntüsü oluşturma becerisine sahipler. Bir şeyler ters gittiğinde, yedekleme görüntüsünü anında geri yükleyebilir ve hiçbir şey olmamış gibi devam edebilirsiniz. Bu yedekleme görüntülerini, daha kapsamlı bir Sistem Geri Yükleme gibi düşünebilirsiniz. Ve ayrıca, yedekleme görüntüsünü taşınabilir ya da sabit bir diske tek bir dosya olarak da kaydedebilirsiniz.

5. Sistemi Başka Bir Makineye Kopyalabilirsiniz.

Kendi sanal makinenizi başka bir bilgisayarda çalıştırarak, sisteminizi yanınızda taşımak ister miydiniz? VirtualBox ile bu mümkün. VirtualBox’ta oluşturduğunuz sanal

makineniz VDI dosya formatı olarak saklayabilirsiniz. Bu VDI dosyasını kopyalayıp, VirtualBox çalıştıran başka bir bilgisayara yükleyerek sisteminizi çok basit bir şekilde kopyalayabilirsiniz.

6. Diğer Platformlar için Yazılım Geliştirebilirsiniz.

Sanal makine kullanmanın bir diğer avantajı da, diğer platformlar üzerinde çalışarak yazılım geliştirme imkanı sunması. Örneğin, masaüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda oynanabilecek bir oyun üzerinde çalışıyorsunuz diyelim. Bilgisayarınızdaki çeşitli yürütülebilir dosyaları test etmek içinSamsung, Xiaomi vb. cihazların sanal sürümlerini kullanabilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir